Obsahem projektu je doplnění a ucelení informací v oblasti aplikovaného výzkumu národní a kulturní identity se zaměřením na mapování reliktů historické hospodářské činnosti člověka v lesích. Jedná se o zcela nový přístup – propojení lesnictví, památkové péče, archeologie a dalších oborů.

  1. Konkrétním cílem je identifikovat, zdokumentovat a prezentovat antropogenní prvky v terénu (milíře, staré cesty, lokality historické těžby surovin, objekty zpracování surovin, zaniklé vesnice, mohyly a další) a výskyt pařezin na území Drahanské vrchoviny (včetně CHKO Moravský kras), s ohledem na možné ohrožení tohoto typu kulturního dědictví současným hospodařením v lesích. V současnosti totiž postihla lesy ČR rozsáhlá sucha a s tím souvisí kůrovcová kalamita, takže téma ohrožení a poškozování antropogenních objektů v lese je více než aktuálním tématem.
  2. Hlavní výsledkem projektu je zpracování dvou metodik vážících se k antropogenním prvkům a pařezinám, s návrhy na jejich identifikaci a ochranu. Metodiky procesně popíší postup od sběru dat (s využitím historických map, jakož i dat leteckého laserového skenování), až po jejich zpracování a prezentaci formou specializovaných map s odborným obsahem. Dosavadní certifikované metodiky neřešily nedestruktivní archeologický výzkum, moderní způsob zpracování dat leteckého laserového skenování a zacílení řešení v lesích.
  3. Prezentace výsledků projektu prostřednictvím této webové aplikace a s ní spojené databáze a článků v odborných periodikách a sbornících.
  4. Uspořádání konference pro odbornou i širokou veřejnost a výstavy s doprovodným kritickým katalogem. V neposlední řadě projekt přispěje ke zvýšení spolupráce odborníků z oblastí, které se do té doby příliš nepotkávali, a to zejména památkové péče, archeologů a lesníků. Výstupy projektu přispějí a podpoří úsilí k trvale udržitelné péči o antropogenní prvky v terénu v rámci ochrany a managementu našeho kulturního dědictví.